2019 Top Ten Track Meet Boys Results

100 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Gunlikson, Casey Sweet Grass County (Big Timber) 00:11.07
2 Connor, Ryan Billings West High School 00:11.42
3 Olson, Joe Bozeman High School 00:11.45
4 Vanderlaan, Keith Custer County High School (Miles City) 00:11.46
5 Boroughs, Eyezayah Custer County High School (Miles City) 00:11.47
6 Ping, Brock Billings Senior High School 00:11.53
7 Craig, Copper Bozeman High School 00:11.54
8 Ambuehl, Clint Billings West High School 00:11.54
9 Simpson, Malikye Billings Senior School 00:11.55
10 Major, Evan Belgrade High School 00:11.85

200 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Gunlikson, Casey Sweet Grass County (Big Timber) 00:22.72
2 Connor, Ryan Billings West High School 00:23.22
3 Simpson, Malikye Billings Senior School 00:23.23
4 Dantic, Beau Laurel High School 00:23.45
5 Grebe, Brody Melstone High School 00:23.46
6 Carpenter, Milo Billings West High School 00:23.51
7 Dowler, Taco Billings West School 00:23.71
8 Macy, Josh Billings Skyview School 00:23.95
9 00:00.00
10 00:00.00

400 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Burns, Mitchell Huntley Project High School 00:50.02
2 Waddell, Jack Park County High School (Livingston) 00:50.59
3 Gradney, Trevin Billings West High School 00:50.69
4 Rued, Tyler Bozeman High School 00:51.25
5 Bellows, Jess Custer County High School (Miles City) 00:51.45
6 Barney, Wyatt Manhattan High School 00:51.54
7 Stilson, Taiyan Billings Senior High School 00:52.40
8 Morgan, Mason Billings Senior High School 00:52.44
9 Smith, Brock Billings West High School 00:52.53
10 00:00.00

800 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Trafton, Tanner Fergus County High School (Lewistown) 01:59.44
2 Bentler, Finn Billings Senior High School 02:00.58
3 Gottwals, Van Billings West High School 02:00.63
4 Meeker, Zak Manhattan High School 02:00.91
5 Springer, Jack Billings Skyview High School 02:01.29
6 May, Griffin Bozeman High School 02:01.73
7 Wynia, Ethan Billings Senior High School 02:03.40
8 Wheeler, Jonathan Bozeman High School 02:04.38
9 Barney, Wyatt Manhattan High School 02:12.45
10 00:00.00

1600 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Taylor, Levi Laurel High School 04:17.29
2 Smith, Owen Billings Senior High School 04:25.97
3 Wheeler, Jonathan Bozeman High School 04:29.60
4 Koehn, Alexander Billings West High School 04:30.45
5 May, Griffin Bozeman High School 04:32.60
6 Bentler, Finn Billings Senior High School 04:33.78
7 Hornung, Caleb Billings West High School 04:35.67
8 Danenhauer, Xander Bozeman High School 04:42.05
9 Hill, Trajan Hardin High School 04:44.65
10 Wilson, Ethan Billings Senior High School 04:48.36

3200 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Taylor, Levi Laurel High School 09:45.13
2 Schott, Riley Manhattan Christian High School 09:51.45
3 Fulbright, Sam Fergus County High School (Lewistown) 09:53.38
4 Dimich-Louvet, Jesse Billings Senior High School 09:54.45
5 Marshall-Pryde, Stirling Bozeman High School 09:54.70
6 Koehn, Alexander Billings West High School 09:54.78
7 Hornung, Caleb Billings West High School 10:06.89
8 Smith, Owen Billings Senior High School 10:13.40
9 Lowdog, Robert Billings West High School 10:28.32
10 Morrison, Ben Manhattan Christian High School 10:32.69

100 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Graves, Bradley Huntley Project High School 00:14.64
2 Abell, Chris Laurel High School 00:15.07
3 Olsen, Caden Billings Skyview High School 00:15.11
4 Bouchard, Noah Huntley Project High School 00:15.42
5 Hust Sr, Chris Huntley Project High School 00:15.50
6 Casper, Camden Billings Central High School 00:15.52
7 Coomes, Jaromy Billings West High School 00:15.57
8 Demars, Peter Billings West High School 00:15.65
9 Peila, Logan Custer County High School (Miles City) 00:16.35
10 Olson, Joe Bozeman High School 00:16.81

300 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Gunlikson, Casey Sweet Grass County (Big Timber) 00:39.29
2 Graves, Bradley Huntley Project High School 00:39.62
3 Demars, Peter Billings West High School 00:40.10
4 Hust Sr, Chris Huntley Project High School 00:40.45
5 Olsen, Caden Billings Skyview High School 00:40.62
6 Barrows, Aidan Custer County High School (Miles City) 00:41.27
7 Abell, Chris Laurel High School 00:41.35
8 Coomes, Jaromy Billings West High School 00:41.63
9 Casper, Camden Billings Central High School 00:41.89
10 Peila, Logan Custer County High School (Miles City) 00:43.27

Shot Put

Name School Qualifying Finals
1 Harrison, Mason Fergus County High School (Lewistown) 50 ‘ – 05.00 “
2 Wehr, Marcus Billings Central High School 49 ‘ – 04.50 “
3 Slade, Carter Billings West High School 48 ‘ – 04.00 “
4 Bienvenue, Jaden Billings West High School 48 ‘ – 00.50 “
5 Kraft, Ely Laurel High School 47 ‘ – 06.00 “
6 Grebe, Brody Melstone High School 46 ‘ – 01.00 “
7 Paul, Connor Billings West High School 45 ‘ – 01.00 “
8 Grimsrud, Journey Huntley Project High School 44 ‘ – 01.00 “
9 Hillis, Kane Laurel High School 40 ‘ – 10.00 “
10 00 ‘ – 00.00 “

Discus Throw

Name School Qualifying Finals
1 Baker, Bryan Billings Skyview High School 166 ‘ – 02.00 “
2 Kraft, Ely Laurel High School 154 ‘ – 06.00 “
3 Peterson, Beau Colstrip High School 141 ‘ – 09.00 “
4 Bienvenue, Jaden Billings West High School 140 ‘ – 03.00 “
5 Flanscha, Ian Roundup High School 132 ‘ – 04.00 “
6 Paul, Conner Billings West High School 132 ‘ – 03.00 “
7 Grimsrud, Journey Huntley Project High School 129 ‘ – 07.00 “
8 Bouchard, Isaiah Huntley Project High School 129 ‘ – 02.00 “
9 Eckles, Zackary Bozeman High School 127 ‘ – 02.00 “
10 Weeden, Matt Fergus County High School (Lewistown) 124 ‘ – 01.00 “

Javelin Throw

Name School Qualify Finals
1 Baker, Bryan Billings Skyview High School 165 ‘ – 06.00 “
2 Bishop, Ben Bozeman High School 161 ‘ – 00.00 “
3 Savery, Quest Custer County High School (Miles City) 158 ‘ – 05.00 “
4 Hillis, Kane Laurel High School 151 ‘ – 10.00 “
5 Claunch, Isaiah Billings West High School 151 ‘ – 04.00 “
6 Bonomo, JW Forsyth High School 149 ‘ – 09.00 “
7 Medicine Bull, Tameron St Labre Catholic High School 144 ‘ – 05.00 “
8 Smith, Brock Billings West High School 143 ‘ – 08.00 “
9 Marsh, Zach Belgrade High School 133 ‘ – 02.00 “
10 Kraft, Ely Laurel High School 128 ‘ – 10.00 “

Long Jump

Name School Qualifying Finals
1 Grebe, Brody Melstone High School 21 ‘ – 09.00 “
2 Olson, Ry Joliet High School 21 ‘ – 03.50 “
3 Ping, Brock Billings Senior High School 21 ‘ – 03.25 “
4 Hust Sr, Chris Huntley Project High School 20 ‘ – 07.50 “
5 Waddell, Jack Park County High School (Livingston) 20 ‘ – 06.00 “
6 Boscha, Jakob Manhattan Christian High School 20 ‘ – 04.50 “
7 Byorth, Joe Billings Central High School 20 ‘ – 03.00 “
8 Bellach, Caleb Manhattan Christian High School 20 ‘ – 00.50 “
9 Russell, Zach Red Lodge High School 19 ‘ – 03.00 “
10 00 ‘ – 00.00 “

Triple Jump

Name School Qualifying Finals
1 Ray, Steven Custer County High School (Miles City) 43 ‘ – 07.50 “
2 Russell, Zach Red Lodge High School 43 ‘ – 06.00 “
3 Olson, Ry Joliet High School 43 ‘ – 04.00 “
4 Grebe, Brody Melstone High School 42 ‘ – 08.00 “
5 Gairrett, Cody Billings Senior High School 42 ‘ – 04.00 “
6 Byorth, Joe Billings Central High School 40 ‘ – 11.50 “
7 Bailey, Caleb Joliet High School 40 ‘ – 04.00 “
8 Horton, Nicholas Bozeman High School 40 ‘ – 02.00 “
9 Peila, Logan Custer County High School (Miles City) 40 ‘ – 00.00 “
10 Demars, Peter Billings West High School 39 ‘ – 09.50 “

High Jump

Name School Qualifying Finals
1 Mims, Julius Billings Skyview High School 6 ‘ – 08.00 “
2 Bouchard, Noah Huntley Project High School 6 ‘ – 04.00 “
3 Graham, Jaden Fergus County High School (Lewistown) 6 ‘ – 02.00 “
4 Olson, Ry Joliet High School 6 ‘ – 02.00 “
5 Barrick, Kevin Bozeman High School 6 ‘ – 02.00 “
6 Sutton, Dylan Columbus High School 6 ‘ – 02.00 “
7 Grebe, Brody Melstone High School 6 ‘ – 00.00 “
7 Harris-Watts, Jamy Billings Senior High School 6 ‘ – 00.00 “
7 Bigback, Kobee Colstrip High School 6 ‘ – 00.00 “
10 Morgan, Mason Billings Senior High School 5 ‘ – 10.00 “

Pole Vault

Name School Qualifying Finals
1 Kistler, Chris Huntley Project High School 13 ‘ – 09.00 “
2 Slevin, Jameson Bozeman High School 13 ‘ – 00.00 “
3 Weeden, Carson Fergus County High School 13 ‘ – 00.00 “
4 Dolan, Koby Billings Senior High School 12 ‘ – 06.00 “
5 00 ‘ – 00.00 “
6 00 ‘ – 00.00 “
7 00 ‘ – 00.00 “
8 00 ‘ – 00.00 “
9 00 ‘ – 00.00 “
10 00 ‘ – 00.00 “

400 Meter Relay - (4 x 100)

School Team Qualifying Finals
1 Huntley Project High School Mitchell Burns, Bradley Graves, Asher Croy, Chris Hust Sr 00:43.85
2 Billings Senior High School Caleb McLaughlin, Talyan Stilson, Malikye Simpson, Brock Ping 00:43.92
3 Custer County High School (Miles City) Jess Bellows, Logan Peila, Aidan Barrows, Keith Vanderlaan 00:43.93
4 Billings West High School Eyezayah Boroughs, Clint Ambuehl, Trevin Gradney, Connor Ryan 00:44.11
5 Billings Skyview High School Josh Macy, Hunter Bracewell, Taven Seyffarth, Dilen Barington-Miller 00:44.29
6 Bozeman High School Joe Olson, Carter Ash, Jace Fasting, Tyler Rued 00:44.34
7 Belgrade High School Travis Bagby, Evan Major, Gage Ruddick, Noel Reynolds Jr 00:44.83
8 Laurel High School Chris Abell, Beau Dantic, Preston Branstetter, Jakob Webinger 00:45.03
9 Hardin High School Cassady Redden, Andres Galaz, Paul Little Light, Hunter Bear Cloud 00:45.04
10 00:00.00

1600 Meter Relay - (4 x 400)

School Team Qualifying Finals
1 Billings West High School Brock Smith, Taco Dowler, Peter Demars, Trevin Gradney 03:25.70
2 Hardin High School/td> Andres Galaz, Trajan Hill, Paul Little Light, Hunter Bear Cloud 03:28.10
3 Huntley Project High School Bradley Graves, Kevin Graves, Casey Hust, Mitchell Burns, 03:28.17
4 Billings Senior High School Talyan Stilson, Mason Morgan, Caleb McLaughlin, Finn Bentler 03:28.23
5 Park County High School (Livingston) John Waddell, Nick Battrick, Matt Netley, Jack Waddell 03:29.97
6 Custer County High School (Miles City) 03:37.74
7 Bozeman High School Nicholas Patch, Jonathan Wheeler, Griffin May, Tyler Rued 03:38.38
8 Fergus County High School (Lewistown) 03:38.57
9 St Labre Catholic High School Evan Pretty Weasel, Jacob Sisolak, Joshua Sisolak, Nick Redgrave 03:40.77
10 00:00.00