2013 Top Ten Track Meet Girls Results

100 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Rector, Chloe Billings Senior High School 00:12.47 00:12.45
2 Gellner, Haley Billings Skyview High School 00:12.66 00:12.46
3 Sulser, Morgan Billings Senior High School 00:12.59 00:12.51
4 Gray, Brianna Park City High School 00:12.80 00:12.95
5 Healey, Shaina Billings Central High School 00:12.90 00:13.07
6 Whittman, Mariah Billings Central High School 00:12.70 00:13.14
7 Mane, Jaree Fergus County High School (Lewistown) 00:12.72 00:13.14
8 Chevalier, AnnLory Billings Skyview High School 00:12.89 00:13.30
9 Roginske, Tru Joliet High School 00:12.91 00:13.42
10 Endy, Brooke Billings West High School 00:12.80 DQ

200 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Rector, Chloe Billings Senior High School 00:25.60 00:25.84
2 Gellner, Haley Billings Skyview High School 00:26.33 00;25.86
3 Endy, Brooke Billings West High School 00:26.60 00:26.78
4 Chevalier, AnnLory Billings Skyview High School 00:26.79 00;26.99
5 Gray, Brianna Park City High School 00:26.80 00:27.21
6 Shelton, Tessa Billings Skyview High School 00:26.90 00;27.26
7 Bjorgum, Janae Billings West High School 00:27.20 00;27.60
8 Snyder, Taylor Hardin High School 00:27.23 00:27.89
9 Lattimore, Bre Billings West High School 00:27.20 00;27.93
10 Ostlund, Rebekah Bridger High School 00:27.09 00;28.16

400 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Hamburg, Lila Billings West High School 01:00.40 01:00.30
2 Rech, Carly Sweet Grass County High School (Big Timber) 01:01.90 01:02.10
3 Kerkaert, Kylie Shields Valley High School 01:02.70 01:02.50
4 Schwers, Kinsey Harlowton High School 01:03.30 01:02.50
5 Richards, Ashley Billings Skyview High School 01:02.50 01:02.50
6 Lattimore, Bre Billings West High School 01:03.30 01:03.30
7 Holliday, Tanna Belgrade High School 01:02.20 01:03.90
8 Snyder, Taylor Hardin High School 01:00.90 01:04.30
9 Raty, Jess Billings Senior High School 01:03.30 01:04.50
10 Bradford, Moski Bozeman High School NR 01:05.60

800 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Aragon, Christina Billings Senior High School 02:17.10 02:15.80
2 Hannah, Cate Billings West High School 02:21.00 02:20.10
3 Elliott, Sammy Billings Central High School 02:22.90 02:21.50
4 Day, Keegan Billings West High School 02:21.00 02:22.60
5 Reddick, Sadie Belgrade High School 02:25.20 02:27.80
6 Elorriaga, Jocelyn Billings Senior High School 02:27.70 02:29.30
7 Shelhammer, Shay Shepherd High School 02:32.40 02:29.50
8 Horrell, Alexa Billings Central High School 02:28.40 02:31.40
9 Green, Baylee Roundup High School 02:32.40 02:32.40
10 Rech, Carly Sweet Grass County High School (Big Timber) 02:29.70 02:43.00

1600 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Aragon, Christina Billings Senior High School 05:10.80 05:15.20
2 Robbins, Kennedy Billings Skyview High School 05:19.90 05:18.50
3 Day, Keegan Billings West High School 05:15.30 05:21.00
4 Creel, Bridget Bozeman High School 05:25.00 05:21.00
5 Elorriaga, Jocelyn Billings Senior High School 05:28.00 05:23.40
6 Creel, Andrea Bozeman High School 05:27.00 05:25.40
7 McDonnel,Morgan Billings Central High School 05:42.90 05:27.00
8 Hallock, Courtney Laurel High School 05:39.30 05:44.00
9 Cockburn, Brenna Billings Senior High School 05:38.20 05:44.50
10 Reddick, Sadie Belgrade High School 05:45.00   NT

3200 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Grove, Taylor Billings West High School 11:17.10 11:20.70
2 Robbins, Kennedy Billings Skyview High School 11:45.40 11:33.60
3 Creel, Bridget Bozeman High School 12:02.00 11:47.00
4 Creel, Andrea Bozeman High School 11:43.30 12:01.20
5 Arnold, Maleka Bozeman High School 12:25.00 12:08.30
6 Cockburn, Brenna Billings Senior High School 12:18.30 12:13.30
7 Nelson, Amanda Billings Skyview High School 12:10.40 12:15.00
8 Tedesco, Dalainy Fergus County High School (Lewistown) 12:32.00 12:15.70
9 Hallock, Courtney Laurel High School 12:27.70 NT
10 Nall, Stella Huntley Project High School 12:17.00 NT

100 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Sulser, Morgan Billings Senior High School 00:14.54 00:14.90
2 D’Agostino, Josie Bozeman High School 00:15.70 00:15.63
3 Espinosa, Alyssa Billings West High School 00:15.75 00:15.69
4 Stromme, Courtney Belgrade High School 00:16.69 00:15.71
5 Mohl, Sammi Billings Senior High School 00:16.26 00:15.94
6 Chavez, Joire Hardin High School 00:16.74 00:16.74
7 Cranford, Bailey Huntley Project High School 00:16.50 00:16.83
8 Smith, Keelie Colstrip High School 00:16.77 00:17.22
9 Johnson, Michaela Billings West High School 00:16.60 00;17.36
10 Moen, Hayley Sweet Grass County High School (Big Timber) 00:17.06 00:17.41

300 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Espinosa, Alyssa Billings West High School 00:45.86 00:45.67
2 Sulser, Morgan Billings Senior High School 00:45.56 00:45.69
3 Hawkins, Megan Park County High School (Livingston) 00:47.41 00:47.75
4 Zidack, Julia Bozeman High School 00:49.30 00:48.39
5 Gray, Brianna Park City High School 00:49.69 00:48.92
6 Chavez, Joire Hardin High School 00:49.22 00:49.35
7 Jensen, Taylor Fergus County High School (Lewistown) 00:49.67 00:49.75
8 Moen, Hayley Sweet Grass County High School (Big Timber) 00:50.05 00:50.61
9 Cranford, Bailey Huntley Project High School 00:48.14 00:50.69
10 Kohley, Hanna Red Lodge High School 00:49.91 00:51.29

Shot Put

Name School Qualifying Finals
1 Rides Horse, Bethany Hardin High School 35 ‘ – 00.00 “ 39 ‘ – 06.00 “
2 Bymaster, Abby Broadview/Lavina High Schools 38 ‘ – 06.50 “ 37 ‘ – 11.00 “
3 Falcon, Taylor Colstrip High School 38 ‘ – 06.00 “ 37 ‘ – 03.50 “
4 Harvey, Mariah Manhattan High School 35 ‘ – 00.00 “ 36 ‘ – 04.00 “
5 Henderson, Jace Billings Senior High School 35 ‘ – 07.00 “ 35 ‘ – 07.50 “
6 D’Agostino, Josie Bozeman High School 35 ‘ – 06.00 “ 33 ‘ – 03.50 “
7 Budge, Lexie Laurel High School 35 ‘ – 03.00 “ 33 ‘ – 03.00 “
8 Schwend, Haley Joliet High School 34 ‘ – 09.00 “ 32 ‘ – 08.00 “
9 Zards, Kaylee Forsyth High School 34 ‘ – 10.00 “ 31 ‘ – 07.00 “
10 Cicierski, Madison Billings Senior High School 34 ‘ – 11.00 “ 26 ‘ – 02.00 “

Discus Throw

Name School Qualifying Finals
1 Dennis, Samirah Billings West High School 137 ‘ – 00.00 “ 130 ‘ – 03.00 “
2 Harvey, Mariah Manhattan High School 118 ‘ – 11.50 “ 119 ‘ – 05.00 “
3 Cicierski, Madison Billings Senior High School 114 ‘ – 11.00 “ 111 ‘ – 02.00 “
4 Rust, Brandi Colstrip High School 122 ‘ – 11.00 “ 111 ‘ – 00.00 “
5 Budge, Lexie Laurel High School 120 ‘ – 05.00 “ 109 ‘ – 06.00 “
6 Mason, Aubrey Billings Skyview High School 124 ‘ – 09.00 “ 108 ‘ – 01.00 “
7 Hall, Shian Bozeman High School 118 ‘ – 07.00 “ 105 ‘ – 08.00 “
8 Falcon, Taylor Colstrip High School 117 ‘ – 02.00 “ 102 ‘ – 07.00 “
9 Nessan, Hannah Billings Senior High School 125 ‘ – 04.00 “ 098 ‘ – 00.00 “

Javelin Throw

Name School Qualifying Finals
1 Rides Horse, Bethany Hardin High School 130 ‘ – 06.00 “ 128 ‘ – 03.00 “
2 Gappa, Leslie Laurel High School 119 ‘ – 05.00 “ 127 ‘ – 03.00 “
3 Zuehlsdorff, Crystine Colstrip High School 124 ‘ – 09.00 “ 124 ‘ – 01.00 “
4 Ferrin, Clancee Billings Senior High School 116 ‘ – 08.00 “ 112 ‘ – 06.00 “
5 McNeil, Miranda Park City High School 122 ‘ – 07.00 “ 107 ‘ – 11.00 “
6 Page, Madison Belgrade High School 115 ‘ – 06.00 “ 107 ‘ – 01.00 “
7 Cicierski, Madison Billings Senior High School 116 ‘ – 06.00 “ 104 ‘ – 05.00 “
8 Buzanowski, Rachel Huntley Project High School 116 ‘ – 01.00 “ 095 ‘ – 09.00 “
9 Wacaser, Shealynn Billings Skyview High School 125 ‘ – 09.00 “ 094 ‘ – 09.00 “
10 Cranford, Bailey Huntley Project High School 127 ‘ – 04.00 “ 093 ‘ – 02.00 “

Long Jump

Name School Qualifying Finals
1 Fowler, Dylan Belgrade High School 17 ‘ – 07.00 “ 17 ‘ – 07.75 “
2 Healey, Shaina Billings Central High School 16 ‘ – 04.00 “ 17 ‘ – 00.00 “
3 Mims, Taylor Billings Senior High School 17 ‘ – 05.50 “ 16 ‘ – 08.50 “
4 Smith, Kennedy Billings West High School 17 ‘ – 00.00 “ 16 ‘ – 05.00 “
5 Mason, Aubrey Billings Skyview High School NR 16 ‘ – 00.75 “
6 Bohl, Kelsey Huntley Project High School 16 ‘ – 06.00 “ 15 ‘ – 08.25 “
7 Warren, Halie Custer County High School (Miles City) 16 ‘ – 08.25 “ 15 ‘ – 04.25 “
8 Dennehy, Jere Colstrip High School 16 ‘ – 03.00 “ 15 ‘ – 03.25 “
9 Hellerud, Tess Red Lodge High School 16 ‘ – 03.00 “ 15 ‘ – 02.25 “

Triple Jump

Name School Qualifying Finals
1 Smith, Kennedy Billings West High School 35 ‘ – 05.50 “ 36 ‘ – 02.50 “
2 Roginske, Tru Joliet High School 34 ‘ – 01.00 “ 35 ‘ – 02.50 “
3 Page, Madison Belgrade High School 34 ‘ – 06.25 “ 34 ‘ – 11.75 “
4 Fowler, Dylan Belgrade High School 34 ‘ – 05.00 “ 34 ‘ – 04.75 “
5 Klapmeier, Maddy Forsyth High School 34 ‘ – 00.00 “ 33 ‘ – 09.50 “
6 Gappa, Leslie Laurel High School 33 ‘ – 05.00 “ 33 ‘ – 00.50 “
7 Cole, Allie Forsyth High School 33 ‘ – 05.00 “ 32 ‘ – 06.00 “
8 Watts, Hope Billings West High School 34 ‘ – 00.00 “ 32 ‘ – 05.50 “
9 Dennehy, Jere Colstrip High School 33 ‘ – 01.00 “ 30 ‘ – 09.25 “
10 Ostlund, Rebekah Bridger High School 33 ‘ – 03.50 “ 30 ‘ – 08.50 “

High Jump

Name School Qualifying Finals
1 Mims, Taylor Billings Senior High School 5 ‘ – 05.00 “ 5 ‘ – 05.00 “
2 Healey, Shina Billings Central High School 5 ‘ – 04.00 “ 5 ‘ – 01.00 “
3 Fowler, Dylan Belgrade High School 5 ‘ – 02.00 “ 4 ‘ – 11.00 “
4 Luloff, Nicole Joliet High School 5 ‘ – 02.00 “ 4 ‘ – 11.00 “
5 Copinga, Hailey Billings Skyview High School 5 ‘ – 03.00 “ 4 ‘ – 11.00 “
6 Dickensheets, Katie Bozeman High School 5 ‘ – 01.00 “ 4 ‘ – 11.00 ”  J
7 Robinson, Mika Billings West High School 5 ‘ – 01.00 “ 4 ‘ – 09.00 “
8 Dennehy, Jere Colstrip High School 5 ‘ – 02.00 “ 4 ‘ – 09.00 “

Pole Vault

Name School Qualifying Finals
1 Theade, Carter Red Lodge High School 10 ‘ – 06.00 “ 10 ‘ – 06.00 “
2 Cranford, Bailey Huntley Project High School 11 ‘ – 00.00 “ 10 ‘ – 06.00 ”  J
3 Robinson, Mika Billings West High School 10 ‘ – 00.00 “ 09 ‘ – 06.00 “
4 Slevein, Grace Bozeman High School 09 ‘ – 06.00 “ 09 ‘ – 06.00 ”  J
5 Buzanowski, Rachael Huntley Project High School 09 ‘ – 06.00 “ 09 ‘ – 06.00 ”  J
6 Mohl, Sammi Billings Senior High School 09 ‘ – 06.00 “ 09 ‘ – 00.00 “
7 Risa, Brandi Billings West High School 10 ‘ – 00.00 “ 09 ‘ – 00.00 “
8 Portroff, Madi Billings West High School 09 ‘ – 06.00 “ 09 ‘ – 00.00 “
9 Hellerud, Tess Red Lodge High School  09 ‘ – 03.00 “ 08 ‘ – 00.00 “

4 x 100 Meter Relay - (400 Meters)

School Qualifying Finals
1 Billings Skyview High School 00:50.40 00:50.49
2 Billings Senior High School 00:50.27 00:50.52
3 Billings West High School 00:50.85 00:50.90
4 Billings Central High School 00:51.52 00:51.93
5 Belgrade High School 00:51.53 00:52.17
6 Park County High School (Livingston) 00:52.20 00:52.21
7 Red Lodge High School 00:52.91 00:53.97
8 Bozeman High School 00:52.96 00:54.08
9 Powder River County High School (Broadus) 00:53.09 01:00.70

4 x 400 Meter Relay - (1600 Meters)

School Qualifying Finals
1 Billings West High School 04:04.70 04:04.90
2 Billings Senior High School 04:09.70 04:08.90
3 Billings Skyview High School 04:07.80 04:13.60
4 Hardin High School 04:24.30 04:22.10
5 Fergus County High School (Lewistown) 04:22.30 04:23.00
6 Bozeman High School 04:23.60 04:23.60
7 Sweet Grass County High School (Big Timber) 04:28.00 04:26.70
8 Billings Central High School 04:22.70 04:29.00
9 Park County High School (Livingston) 04:28.40 04:29.20