2010 Top Ten Track Meet Boys Results

100 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Pickering, Gage Billings Skyview High School 00:10.70 00:10.37
2 Nguyen, Mike Billings Skyview High School 00:10.70 00:10.44
3 Compton, Seth Billings West High School 00:11.00 00:10.45
4 Graber, Jess Joliet High School 00:11.10 00:10.76
5 Hunter, Heath Bozeman High School 00:11.10 00:10.77

200 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Pickering, Gage Billings Skyview High School 00:22.00 00:23.50
2 Long, Garrett Belgrade High School 00:22.74 00:23.91
3 Graber, Jess Joliet High School 00:22.70 00:23.97
4 Ray, Ben Billings West High School 00:22.80 00:24.27
5 O’Brein, Trevor Bozeman High School 00:23.01 00:24.30

400 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Bauer, Rory Roberts High School 00:51.52 00:50.79
2 Nguyen, Mike Billings Skyview High School 00:50.10 00:51.16
3 Thibault, Matt Belgrade High School 00:51.82 00:51.53
4 Streeter, Trent Harlowton High School 00:51.22 00:52.41
5 Kemp, Nolan Manhattan High School 00:52.87 00:53.60

800 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Hannah, Porter Billings West High School 02:00.30 02:03.60
2 Milton, Beau Joliet High School 02:03.70 02:05.00
3 Robinson, Chase Colstrip High School 02:00.50 02:05.20
4 Bently, Caleb Fergus County High School (Lewistown) 02:00.40 02:05.20
5 Russell, Seth Columbus High School 02:04.20 02:05.60

1600 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Asay, Mike Manhattan High School 04:29.50 04:38.30
2 Woodland, Jacob Bozeman High School 04:35.30 04:41.40
3 Robinson, Chase Colstrip High School 04:32.00 04:43.20
4 Wall, Mikey Billings Central High School 04:37.50 04:49.40
5 Vaughn, Joey Belgrade High School 04:36.20 04:49.90

3200 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Woodland, Jacob Bozeman High School 09:48.20 10:20.30
2 Asay, Mike Manhattan High School 09:59.20 10:26.70
3 Royce, Tim Manhattan High School 10:22.50 10:36.30
4 Vaughn, Joey Belgrade High School 10:12.90 10:37.20
5 Oxford, E. J. Billings West High School 10:10.80 10:10.00

110 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Hunter, Heath Bozeman High School 00:15.20 00:14.50
2 Dick, Caleb Harlowton High School 00:15.35 00:14.54
3 Kozub, Nick Fergus County High School (Lewistown) 00:15.20 00:14.63
4 Albertson, Connor Bozeman High School 00:15.20 00:14.88
5 Shevala, Ethan Columbus High School 00:15.89 00:15.05

300 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Kozub, Nick Fergus County High School (Lewistown) 00:40.50 00:40.88
2 Samson, Scott Three Forks High School 00:39.67 00:41.11
3 Dick, Caleb Harlowton High School 00:40.76 00:41.63
4 Polkow, Lewis Billings Skyview High School 00:40.00 00:41.73
5 Polkow, Landon Billings Skyview High School 00:40.00 00:42.28

Shot Put

Name School Qualifying Finals
1 Nelms, Cole Billings Senior High School 51 ‘ – 09.50 “ 53 ‘ – 11.50 “
2 Medicine Elk, Tino Billings Senior High School 49 ‘ – 00.00 “ 51 ‘ – 06.00 “
3 Weidenar, John Manhattan High School 46 ‘ – 06.75 “ 48 ‘ – 09.50 “
4 Mc Manis, Kasey Bozeman High School 48 ‘ – 02.50 “ 48 ‘ – 01.00 “
5 Hamilton, Caleb Billings West High School 47 ‘ – 05.00 “ 47 ‘ – 07.00 “

Discus Throw

Name School Qualifying Finals
1 Medicine Elk, Tino Billings Senior High School 150 ‘ – 01.00 “ 176 ‘ – 11.00 “
2 Hamilton, Caleb Billings West High School 143 ‘ – 09.00 “ 171 ‘ – 08.00 “
3 Sharp, Zach Billings West High School 163′ – 07.00 “ 166 ‘ – 07.00 “
4 D’Agostino, Taylor Bozeman High School 147 ‘ – 08.00 “ 162 ‘ – 05.00 “
5 Armstrong, Ryan Custer County High School (Miles City) 139 ‘ – 06.00 “ 161 ‘ – 10.00 “
6 Condon, Sean Laurel High School 162 ‘ – 11.00 “ 161 ‘ – 10.00 “

Javelin Throw

Name School Qualifying Finals
1 Dennehey, Derek Billings West High School 166 ‘ – 07.00 “ 158 ‘ – 03.00 “
2 Knight, Lucas Huntley Project High School 181 ‘ – 00.00 “ 147 ‘ – 04.00 “
3 Hardt, Riley Billings West High School 168 ‘ – 04.00 “ 146 ‘ – 03.00 “
4 Martin, Keeton Red Lodge High School 161 ‘ – 03.00 “ 145 ‘ – 03.00 “
5 Royce, Josh Absarokee High School 144 ‘ – 08.00 “

Long Jump

Name School Qualifying Finals
1 Burgaurd, Tanner Bozeman High School 20 ‘ – 03.75 “ 20 ‘ – 11.25″
2 Johnson, Walter Columbus High School 21 ‘ – 03.50 “ 20 ‘ – 08.50″
3 Sprenger, Austin Bozeman High School 21 ‘ – 05.00 “ 20 ‘ – 07.50″
4 King, Alex Billings West High School 21 ‘ – 03.50 “ 20 ‘ – 07.00″
5 Steingruber, Brock Three Forks High School 20 ‘ – 07.00 “ 20 ‘ – 00.00″

Triple Jump

Name School Qualifying Finals
1 Johnson, Walter Columbus High School 43 ‘ – 11.00 “ 44 ‘ – 08.00 “
2 King, Alex Billings West High School 42 ‘ – 06.50 “ 44 ‘ – 04.75 “
3 Close, Kevin Bozeman High School 43 ‘ – 07.00 “ 42 ‘ – 06.00 “
4 Bent, Michael Gardiner High School 42 ‘ – 05.50 “ 42 ‘ – 03.50 “
5 Ostwald, Colton Joliet High School 41 ‘ – 06.00 “ 41 ‘ – 08.25 “

High Jump

Name School Qualifying Finals
1 Hardt, Lee Billings West High School 6 ‘ – 09.00 “ 6 ‘ – 06.00 “
2 Owens, Scotty Billings Senior High School 6 ‘ – 05.00 “ 6 ‘ – 04.00 “
3 Sharbono, Tanner Billings West High School 6 ‘ – 05.00 “ 6 ‘ – 04.00 “
4 Marin, Tony Custer High School 6 ‘ – 00.00 “ 5 ‘ – 10.00 “
5 Rydquist, Eric Billings West High School 6 ‘ – 03.00 “ 5 ‘ – 10.00 “
6 Foust, Louis Columbus High School 6 ‘ – 00.00 “ 5 ‘ – 10.00 “
7 Johnson, Walter Columbus High School 6 ‘ – 07.00 “    NH
8 Robinson, Zach Billings Senior High School 6 ‘ – 00.00 “    NH

4 x 100 Meter Relay - (400 Meters)

School Team Finals
1 Billings West High School 00:43.14 00:43.92
2 Billings Skyview High School 00:42.80 00:43.94
3 Bozeman High School 00:43.43 00:44.08
4 Belgrade High School 00:44.55 00:45.18
5 Huntley Project High School 00:45.33 00:45.35

4 x 400 Meter Relay - (1600 Meters)

School Team Finals
1 Billings West High School 03:29.80 03:32.40
2 Columbus High School 03:39.60 03:32.90
3 Belgrade High School 03:36.60 03:35.80
4 Billings Skyview High School 03:31.00 03:39.90
5 Fergus County High School (Lewistown) 03:35.70 03:40.10