2009 Top Ten Track Meet Boys Results

100 Meter Dash

Name School Qualifying Finals
1 Pearce, Brandon Billings Skyview High School 00:10.70 00:10.75
2 Mac Donald, John Billings West High School 00:10.80 00:10.83
3 Smith, Dalton Billings Skyview High School 00:10.80 00:10.99
4 Marshall, Seth Laurel High School 00:11.00 00:11.01
5 Smith, Justin Powder River County High School (Broadus) 00:11.25 00:11.10
6 Graber, Jess Joliet High School 00:10.89 00:11.11
7 Pickering, Gage Billings Skyview High School 00:11.10 00:11.13
8 Olson, Kole Laurel High School 00:11.19 00:11.24
9 De Bryker, Nate Columbus High School 00:11.03 00:11.32
10 Sunberg, Steven Columbus High School 00:11.15 00:11.67

200 Meter Dash

Name School Qualifying Times Finals
1 Pearce, Brandon  Billings Skyview High School 00:21.94 00:21.40
2 Smith, Dalton Billings Skyview High School 00:22.40 00:21.77
3 Marshall, Seth Laurel High School 00:22.75 00:21.80
4 Klatt, Jordan 00:22.95 00:22.05
5 Smith, Justin Powder River County High School (Broadus) 00:23.20 00:22.16
6 Graber, Jess Joliet High School 00:22.84 00:22.23
7 Pelczar, Josh 00:23.00 00:22.24
8 Pickering, Gage Billings Skyview High School 00:22.90 00:22.76
9 Nelson, Aaron Columbus High School 00:23.20 00:23.44

400 Meter Dash

Name School Qualifying Times Finals
1 Marshall, Seth Laurel High School 00:50.65 00:50.53
2 Nyguen, Mike Billings Skyview High School 00:51.33 00:50.95
3 De Bryker, Nate Columbus High School 00:51.56 00:51.58
4 Swan, Matt Manhattan High School 00:51.81 00:51.78
5 Burgard, Tanner Bozeman High School 00:51.21 00:51.92
6 Nelson, Aaron Columbus High School 00:52.40 00:52.15
7 Streeter, Trent Harlowton High School 00:51.90 00:52.68
8 Hannah, Porter Billings West High School 00:52.60 00:53.12

800 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Marshall, Seth Shepherd High School 01:59.10 02:00.90
2 Nyguen, Mike Colstrip High School 02:02.80 02:02.00
3 De Bryker, Nate Harlowton High School 02:01.00 02:02.90
4 Swan, Matt Billings Skyview High School 02:03.40 02:03.50
5 Burgard, Tanner Manhattan High School 02:04.50 02:05.80
6 Nelson, Aaron Billings Skyview High School 02:03.50 02:08.00
7 Streeter, Trent Manhattan High School 02:09.20
8 Hannah, Porter Bozeman High School 02:07.00 02:10.10
9 Fergus County High School (Lewistown) 02:05.30 02:11.80

1600 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Blythe, Todd Columbus High School 04:37.90 04:35.50
2 Asay, Mike Manhattan High School 04:39.80 04:39.20
3 Robinson, Chase Columbus High School 04:42.20 04:41.90
4 Wall, Mikey Billings Central High School 04:37.70 04:44.40
5 White, Tucker Billings Central High School 04:41.40 04:45.00
6 Dejarlais, Ryan Bozeman High School 04:43.60 04:47.00
7 Grammens, Ryan Billings West High School 04:41.10 04:49.10
8 Sanbak, Dustin Billings Skyview High School 04:42.20 04:53.80

3200 Meter Run

Name School Qualifying Finals
1 Asay, Mike 10:03.70 10:23.00
2 Blythe, Todd 10:14.20 10:23.90
3 White, Tucker 10:15.30 10:40.60
4 Woodland, Jacob 10:36.20 10:43.10
5 Hopi, Tony 10:29.00 10:46.60
6 Wall, Mikey 10:29.60 10:54.60
7 Dejarlais, Ryan 10:55.50
8 Royce, Tim 10:37.10 10:56.90
9 Lipp, Jordan 10:36.10 11:01.40
10 Peterson, Robert 10:38.00 11:20.00

110 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Albertson, Connor Bozeman High School 00:15.35 00:14.97
2 Kosub, Nick Fergus County High School (Lewistown) 00:15.38 00:15.06
3 Mohl, Jeff Red Lodge High School 00:15.20 00:15.26
4 Moore, Mike Manhattan High School 00:15.24 00:15.33
5 Hunter, Heath Bozeman High School 00:15.70 00:15.36
6 Samson, Scott Three Forks High School 00:15.80 00:15.66
7 Williamson, Pow Billings West High School 00:15.70 00:15.89
8 Wakefield, Brandon Billings Skyview High School 00:16.10 00:15.99
9 Skelton, Shawn Bozeman High School 00:15.69 00:16.10
10 Polkow, Lewis Billings Skyview High School 00:15.70 00:16.16

300 Meter Hurdles

Name School Qualifying Finals
1 Kosub, Nick  Fergus County High School (Lewistown) 00:39.34 00:39.69
2 Dick, Caleb 00:40.22 00:40.46
3 Samson, Scott Three Forks High School 00:40.52 00:40.82
4 Mac Donald, John 00:41.20 00:42.18
5 Polkow, Lewis 00:41.31 00:42.19
6 Cade, Levi 00:41.38 00:42.53
7 Moore, Mike Manhattan High School 00:40.38 00:42.84
8 Olson, Lewis 00:41.20 00:43.46
9 Niemi, Brandon 00:41.79 00:44.30
10 Skelton, Shawn Bozeman High School 00:42.26 00:53.83

Shot Put

Name School Qualifying Finals
1 Gilreath, Trevor Huntley Project High School 52′-05.00″ 57′-07.00″
2 Marsh, Derek Rapelje High School 51′-11.00″ 52′-00.00″
3 Rottrup, Tanner Billings Senior High School 50′-10.00″ 51′-07.00″
4 Nelms, Cole Billings Senior High School 49′-03.00″ 51′-03.00″
5 Hergett, Jarred Laurel High School 49′-09.50″ 50′-02.00″
6 Medicine Elk, Tino Billings Senior High School 49′-03.50″ 49′-06.00″
7 Frick, Ryan Belgrade High School 47′-04.00″ 46′-04.00″
8 Arlian, Brandon Sweet Grass County High School (Big Timber) 46′-09.50″ 45′-05.00″
9 Wilson, Nick Laurel High School 51′-02.00″ 45′-01.00″

Discus Throw

Name School Qualifying Finals
1 Gilreath, Trevor Laurel High School 166′-01.00″ 156′-08.00″
2 Marsh, Derek Billlings Skyview High School 150′-08.00″ 150′-07.00″
3 Rottrup, Tanner Laurel High School 155′-00.00″ 144′-05.00″
4 Nelms, Cole Park County High School (Livingston) 141′-05.00″ 143′-05.00″
5 Hergett, Jarred Billings Senior High School 142′-08.00″ 140′-09.00″
6 Medicine Elk, Tino Sweet Grass County High School (Big Timber) 140′-10.00″ 140′-05.00″
7 Frick, Ryan Billings Senior High School 146′-09.00″ 138′-04.00″
8 Arlian, Brandon Billlings Skyview High School 143′-00.00″ 137′-08.00″
9 Wilson, Nick Billings West High School 140′-06.00″ 135′-07.50″

Javelin Throw

Name School Qualifying Finals
1 Wilson, Nick Laurel High School 196′-01.00″ 197′-10.00″
2 Gambill, Tanner Forsyth High School 164′-05.00″ 188′-09.00″
3 Swain, Eli Billings West High School 191′-01.00″ 186′-09.00″
4 Schwartzkoph, Brain Billings West High School 182′-08.00″ 183′-06.00″
5 Buehler, Dylan Fergus County High School (Lewistown) 169′-01.00″ 178′-07.00″
6 Costa, Tristan Hardin High School 168′-04.00″ 169′-01.00″
7 Kragt, Wes Billings West High School 169′-06.00″ 167′-00.00″
8 Steingeber, Brock Three Forks High School 164′-02.00″ 165′-00.00″
9 Zimmeman, Beau Columbus High School 165′-07.00″ 157′-09.00″
10 Dean, Dylan Manhattan High School 164′-01.00″ 157′-05.00″

Long Jump

Name School Qualifying Finals
1 Owens, Scotty Billings Senior High School 22 ‘ – 09.50 “ 23 ‘ – 02.25 “
2 Hardt, Lee Billings West High School 20 ‘ – 11.50 “ 22 ‘ – 10.25 “
3 Smith, Justin Powder River County High School (Broadus) 20 ‘ – 11.50 “ 22 ‘ – 01.00 “
4 Camarillo, Mike Three Forks High School 21 ‘ – 00.25 “ 21 ‘ – 07.50 “
5 Mac Donald, John Billings West High School 21 ‘ – 07.00 “ 21 ‘ – 06.00 “
6 Schagunn, Gavin Huntley Project High School 20 ‘ – 11.00 “ 21 ‘ – 01.25 “
7 Matteson, Cale Forsyth High School 21 ‘ – 00.00 “ 20 ‘ – 10.00 “
8 Compton, Alex Billings West High School 21 ‘ – 04.50 “ 20 ‘ – 01.75 “

Triple Jump

Name School Qualifying Finals
1 King, Ben Billings West High School 47 ‘ – 04.00 “ 46 ‘ – 10.50 “
2 Camarillo, Mike Three Forks High School 43 ‘ – 00.75 “ 44 ‘ – 04.75 “
3 Close, Kevin Bozeman High School 42 ‘ – 05.00 “ 42 ‘ – 00.25 “
4 Bofinger, Alec Broadview High School 41 ‘ – 03.00 “ 41 ‘ – 04.00 “
5 King, Alex Billings West High School 41 ‘ – 06.75 “ 41 ‘ – 03. 45 “
6 Williamson, Pow Billings West High School 42 ‘ – 03.00 “ 40 ‘ – 01.50 “
7 Condon, Sean Laurel High School 42 ‘ – 02.00 “ 39 ‘ – 03.50 “
8 Carlson, Neil Broadview / Lavina High Schools 42 ‘ – 00.00 “ 39 ‘ – 01.50 “
9 Broyles Rapelje High School 41 ‘ – 01.50 “ 38 ‘ – 10.00 “

High Jump

Name School Qualifying Finals
1 Owens, Scotty Billings Senior High School 6 ‘ – 04.00 “ 6′ – 04.00 “
2 Kozub, Nick Fergus County High School (Lewistown) 6 ‘ – 08.00 “ 6 ‘ – 02.00 ”  J
3 Mohl, Jeff Red Lodge High School 6 ‘ – 02.00 “ 6 ‘ – 02.00 “
4 Hardt, Lee Billings West High School 6 ‘ – 06.00″ 6 ‘ – 02.00 ”  J
5 Frickle, Levi Billings Skyview High School 6 ‘ – 02.00 “ 6 ‘ – 00.00 “
6 Steingeber, Brock Three Forks High School 6 ‘ – 00.00 “ 5 ‘ – 08.00 “

Pole Vault

Name School Qualifying Finals
1 Padden, Easton Laurel High School 14 ‘ – 00.00 “
2 Buer, Eric Huntley Project High School 13 ‘ – 06.00 ”  J
3 Jackson Taylor Bozeman High School 13 ‘ – 06.00 ”  J
4 Mohl, Jeff Red Lodge High School 13 ‘ – 06.00 “
5 Simonich, Tim Laurel High School 13 ‘ – 00.00 “
6 Sprenger, Ausin Bozeman High School 13 ‘ – 00.00 ”  J
7 Dean, Dylan Billings Skyview High School 12 ‘ – 06.00 “
8 Leiseth, Jonah Billings Senior High School 12 ‘ – 06.00 ”  J

4 x 100 Meter Relay - (400 Meters)

School Qualifying Finals
1 Billings Skyview High School 00:42.00 00:42.63
2 Bozeman High School 00:42.00 00:43.41
3 Billings West High School 00:44.38 00:44.06
4 Billings Senior High School 00:43.67 00:44.20
5 Laurel High School 00:44.68 00:44.39
6 Huntley Project High School 00:44.73 00:44.78
7 Columbus High School 00:45.33 00:44.92
8 Forsyth High School 00:44.95 00:45.29
9 Manhattan High School 00:44.99 00:45.46
10 Three Forks High School 00:45.29 00:45.55

4 x 400 Meter Relay - (1600 Meters)

School Qualifying Finals
1 Billings Skyview High School 03:27.70 03:29.10
2 Bozeman High School 03:29.20 03:31.10
3 Harlowton High School 03:32.70 03:32.80
4 Laurel High School 03:34.40 03:34.90
5 Billings West High School 03:31.30 03:34.90
6 Columbus High School 03:32.90 03:35.30
7 Huntley Project High School 03:33.90 03:37.90
8 Billings Senior High School 03:35.30 03:38.10
9 Manhattan High School 03:35.30 03:43.80
10 Fergus County High School (Lewistown) 03:37.40 03:49.50